خانه / خانه و زندگی / راهنمای نگهداری و پرورش گیاه زینتی یاسمن سفید
كرم موبر دائمي veet - کرم موبر Veet محصول کشور فرانسه به سفارش شرکت رکبت بنکیزر عربیا اف. زد. ای است. در فرمول ساخت این محصول رایحه گل و عصاره نرم کننده ابریشم به کار رفته است.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه زینتی یاسمن سفید

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه زینتی یاسمن سفید

خصوصیات گیاهشناسی:

گیاه “یاسمن سفید” یکی از گونه های جنس Plumeria از خانواده ی خرزهره (Apocynaceae) می باشد. این گیاه به صورت درختچه ای همیشه سبز به طول 2 تا 8 متر با برگ های طویل و کشیده و گل های سفید، بزرگ و بسیار معطر با مرکزی زردرنگ مشاهده می شود.

گل های این گیاهان سفید رنگ با مرکزی زرد رنگ بوده و دارای عطری بسیار قوی است. آرایش گلبرگ ها به صورت مارپیچی می باشد. این گل ها حالتی مومی یا واکسی نیز دارند.

پس از گلدهی، غلاف هایی استوانه ای شکل که حاوی بذرهای بالدار می باشند، تولید می شوند.

این درختان دارای پوستی نازک و شیره ی گیاهی می باشند.

برگ ها باریک و کشیده یا تسمه ای شکل می باشند که برای مدت طولانی از سال بر روی درخت، شاداب باقی می مانند. این برگ ها صاف و دارای ساختاری براق یا چرمی می باشند.

زمان گلدهی این گیاهان اواخر بهار تا اوایل تابستان، اواسط تابستان، اواخر تابستان تا اوایل پاییز، اواسط پاییز و یا اواخر پاییز تا اوایل زمستان است.

یاسمن سفید بومی آمریکای مرکزی و جزایر کاریب می باشد و امروزه نیز در جنوب و جنوب شرق آسیا به وفور کشت می گردد.
شرایط محیط رشد:

این گیاهان به آفتاب کامل یا همراه با سایه ی پراکنده نیاز دارند.

گیاه یاسمن سفید نسبت به یخبندان حساس است و بنابراین نباید در نواحی دارای دوره های یخبندان و سرمای شدید در طول زمستان کشت گردد.

پی اچ مناسب خاک برای آنها پی اچ کمی اسیدی (6.1 تا 6.5) تا خنثی (6.6 تا 7.5) می باشد.

از نظر نیاز آبی نیز به آبیاری منظم نیاز داردو اما به غرقابی حساس می باشد.
کاربردها:

اغلب کولتیوارهای P. alba به عنوان گیاهی زینتی کشت می شوند.

در کلمبیا، از گل های این گونه های گیاهی در تشریفات مذهبی به عنوان هدیه به خدایان استفاده می شود. گاهی اوقات نیز برای ساختن گردن بند جهت تزیین تابوت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

گل های این گیاهان خوراکی بوده و توسط گونه هایی از پروانه ها (Fritters) خورده می شوند.

مغز چوب آنها در طب سنتی کاربرد داشته و برای تهیه داروهای ضد کرم یا داروهای ضد یبوست (ملین) از آنها استفاده می گردد.
تکثیر:

تکثیر یاسمن سفید از طریق ریشه دار کردن قلمه های چوب سخت، چوب نیمه سخت و چوب نرم صورت می گیرد.

همچنین می توان از طریق کشت بذرها، به صورت مستقیم در زمین اصلی و قبل از آغاز فصل سرما یا از طریق جوانه دار کردن بذرها در کاغذ صافی یا در گلخانه و سپس انتقال آنها به گلدان ها یا زمین اصلی، اقدام به تکثیر این گیاهان نمود.

از دیگر روش های تکثیر آنها، پیوند زدن و خوابانیدن هوایی است.

شما می توانید برترین و جدیدترین فیلم های آموزشی را در این وب سایت مشاهده کنید و در صورت تمایل به آموزش هر موضوعی نظر خود را از طریق بخش نظرات با ما درمیان بگذارید و مطمئن باشید در اسرع وقت نیاز شما برطرف خواهد شد.

در این پست گروه وب سایت Hiwoman.ir “هنرهای خانگی و صنایع دستی بانوان – اشتغال بانوان || Hiwoman.ir ” تلاش کرده راهنمای نگهداری و پرورش گیاه زینتی یاسمن سفید را برای شما علاقمندان به هنر نمد دوزی قرار بده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.